Jak vyfotit Měsíc

v rubrice: Tipy pro začáečníky | 0

Může se zdát, že vyfotit Měsíc je snadné. Pravda je taková, že je to opravdu snadné. Přesto se to leckomu nedaří. Následující kuchařka vám dá aspoň spolehlivý základ, od kterého se můžete odpíchnout.

Co je k tomu potřeba?

Kromě fotoaparátu potřebujete samozřejmě vhodný objektiv. Dlouhý objektiv. Za ideál považuji něco kolem 600 mm, dvoustovka je tak minimum se kterým má smysl se o něco vůbec pokoušet.

Druhá věc, kterou potřebujete, je stativ. I když Měsíc se dá fotit i krátkými časy (i kolem 1/200 s), udržet dlouhé ohnisko jen v ruce je většinou obtížné.

Kdy fotit Měsíc?

Nabízí se fotit v úplňku, kdy je ho vidět nejvíc. Podle mě je ale lepší fotit, když je měsíc v první nebo poslední čtvrti, protože šikmé sluneční světlo na rozhraní světla a stínu dává vyniknout kráterům.

Jak exponovat?

Připevněte fotoaparát na stativ, zoom vytočte na maximum a zapněte LiveView. Je to kvůli ostření. Totiž temná obloha se zářícím Měsícem není pro automatické ostření úplně ideální. Takže přepněte objektiv na manuál, zvětšete obraz na displeji na maximum a zkuste zaostřit manuálně.

Expozici můžete nechat na automatu, ale musíte mít bodové měření nastavené přímo na Měsíc. V opačném případě kontrast temné oblohy a zářícího Měsíce způsobí spolehlově přeexpozici. Proto zkuste i zde manuální nastavení: Nastavte expozici pro začátek na ISO 100, clona 8, čas 1/60. Pokud nemáte dálkovou spoušť, nastavte si samospoušť a exponujte. A je to – obrázek Měsíce je na kartě.

Samozřejmě mnou udávané expoziční parametry nejsou žýádné dogma, ale je to takový průměr, kdy se snímek podaří. Můžete experimentovat s delšími či kratšími časy, můžete zkoušet automatickou expozici, automatické ostření, jak je komu libo. Je-li jasná noc, Měsíc vám nikam rychle neuteče, a tak si můžete zkoušet, co vám bude vyhovovat, třeba i hodiny.

Krajina s Měsícem

Samotný Měsíc je zajímavý objekt, ale může se ukázat nudný – pořád vypadá stejně. Jestliže nefotíte jen samotný měsíšnní kotouč nebo srpek, ale fotíte noční krajinu, musíte počítat se dvěma věcmi: Měsíc září mnohem více, než by se zdálo, takže nejspíš bude přeexponovaný. Druhá věc je, že při nočních snímcích se používají velmi dlouhé časy a pohyb Měsíce na obloze není zanedbatelný – je rychlejší, než by se zdálo, a několikaminutová expozice vám udělá z Měsíce špekáček 🙂 Délka expozice Měsíce by neměla přesáhnout řekněme 30 sekund.

A jak je z přiloženého snímku zřejmé – noc není jediný čas vhodný pro focení Měsíce. Krajinu s Měsícem můžete vyfotit i během letního odpoledne.

Sledovat Pavel Skulil:

fotograf amatér (franc. amateur [amatör], milovník) a radič - ať už o to kdo stojí nebo ne :)

Poslední příspěvky od:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *