Kolik stojí svatba?

v rubrice: Ostatní | 4

Občas se v internetových diskusích objeví dotaz, kolik by si měl vzít fotograf za svou práci. A často je to v souvislosti se svatbou. Protože svatba, to je snad jediná příležitost, kdy si běžný člověk objedná profesionálního fotografa.

Jeden fotograf se to na facebooku pokusil přiblížit:

Takže 8 hodin focení, 50 retušovaných fotek (hodinu každá), 200 běžných fotek (20 hodin retuše celkem), dohromady 70 hodin spotřebovaného času plus další náklady. Desítky tisíc jen letí. Ale není to ptákovina?

Zkusme si to rozebrat. 8 hodin focení. Co je na svatbě k focení na 8 hodin? Spousta svateb si objednává profesionála jen na obřad, skupinovku příbuzných po obřadu, případně pár náladovek v zámeckém parku, pokud se svatba odehrává v nějakém takovém prostředí. Za hodinu není co dělat. A hostinu a veselku už nemusí fotit profesionál, to zvládne i svatebčan-fotoamatér. Nehledě na tom, že po několika hodinách už bývají svatebčané často povadlí a unavení, takže pro nějaké velmi umělecké profesionální focení už není ani prostor, ani nálada. Kromě toho, focení svatby je spíš dokument než umění. Svatebčané odpustí přepal na bělostné róbě nevěsty, ale neodpustí, když u obřadu nebude vidět teta Anežka nebo děda Robert. Co si budeme namlouvat, v rodinách to bývá všelijak a leckdy jsou důležití i ti, do kterých by to nezasvěcený člověk vůbec neřekl. Takže dobré záběry udělá také (nebo především) člověk z rodiny, který ví, na koho určitě nezapomenout a koho raději nefotit, kdo s kým by měl být vidět a kdo raději ne.

Co máme dál? Hodinová retuš každé z padesáti fotek? To jako fakt? To mě z toho rozpisu zarazilo snad nejvíc.Co to je za fotky, že se musí každá hodinu retušovat? Hodinu mi trvá, když musím „zachránit“ nějakou úplně pokaženou unikátní fotku. U profesionálního fotografa bych předpokládal, že bude fotit tak, že potřeba nějakého postprocesingu bude minimální. Ostatně když se brali moji rodiče, fotilo se na černobílý film zpracovávaný „mokrým procesem“. Fotograf dopoledne nafotil obřad a když byl šikovný, tak odpoledne donesl fotky na papírech foma, ještě teplé z leštičky. Jakápak retuš. Znamená to, že měl před těmi pětapadesáti lety lepší techniku, ruce, oko? Asi ano. Nebo že ty tehdejší fotky byly mizerné? No budiž, byly „jen“ černobílé… Uznávám, že dnes mají lidé jiné nároky. Ale hodinu strávit retuší u každé z padesáti fotek, to považuju za naprostý úlet.

Takže kam jsme se s tím rozpisem dostali? Ne 8 hodin focení, ale hodina, ne 250 fotek ale 50 (o zbytek se postarají sami svatebčané), ne 70 hodin retuší ale dvě. Celkem tři hodiny práce, za nějaké čtyři tisíce žádný problém ani pro jednu stranu.

Další věc je, co se s těmi fotkami, za které fotografové požadují desítky tisíc (a leckdo je i zaplatí), stane. Polovina manželství končí rozvodem. Takže polovina těchto draze zaplacených fotek přijde nazmar. Nebo si snad někdo bude s nostalgií prohlížet fotky se svým bývalým (nebo bývalou), se kterým (kterou) se rozešel, často ne úplně v dobrém? Ale i ti ostatní, co žijí ve šťastném manželství, si spolu nebo s přáteli prohlédnou raději fotky dětí, fotky z dovolené nebo jiných akcí, než zrovna ze svého svatebního dne. Neumím si dost dobře představit, že mě známý pozve v létě na grilovačku, vytáhne projektor… a místo rodinné dovolené na Krétě nebo svých dětí pustí fotky ze své svatby před deseti lety. Buďme realisté – co se týká těch luxusních, uměleckých (a přiznejme na férovku, že mnohdy předražených) svatebních fotek, jejich osudem je a bude ležet v albu hluboko ve skříni.

Sledovat Pavel Skulil:

fotograf amatér (franc. amateur [amatör], milovník) a radič - ať už o to kdo stojí nebo ne :)

Poslední příspěvky od:

4 Responses

 1. Karel

  Nezlobte se na mě ale píšete strašné nesmysly. Jde vidět že praxi vůbec nerozumíte, nerozumíte tvorbě cen a nikdy jste to nedělal. Řešíte jenom stránku ceny za fotky ale že na druhé straně stojí člověk, kterého stálo vybavení nemalé peníze, který se tím živí a odvádí daně a který by chtěl i za něco žít.

  • Pavel Skulil

   Karle, chápu váš úhel pohledu, ale zákazníka absolutně nezajímá, kolik vás stálo vybavení nebo kolik platíte hypotéku na barák. Když si objednáte na práci řemeslníka a on vám vypálí nějakou nesmyslnou cenu a bude to obhajovat, že si zrovna koupil novou sadu nářadí, kývnete s pochopením hlavou nebo ho vyrazíte ze dveří?
   Ekonomicky správná cena je taková, kterou je zákazník ochoten zaplatit. A pokud ochoten není, nijak ho nepřinutíte. Tím spíš u fotografování, kde výsledky práce amatéra a profesionála jsou mnohdy srovnatelné.

   • Karel

    Jenomže to nejsou nesmyslné částky ale realita. Píšete o něčem o čem nemáte ani páru. Když je to podle vás tak jednoduché, tak se tím živte. Je to prostě poptávka a nabídka. A stejně jako kdekoliv jinde platí, že zákazník si rád za kvalitu připlatí. Za kvalitu, na kterou se kdykoliv rád podívá, za kvalitu z které bude mít vzpomínky ne hrůzu. Není to jenom hodina x cena. Ale přesně takové články od lidí, kteří se tím neživí a nic o tom neví kazí ceny. Zkuste si najít za jaké ceny se fotí v zahraničí. Zajímalo by mě čím se živíte, protože fotkami to asi není. Ale řeknu vám rovnou, že vaše práce by šla dělat o 50-70% levněji. Nepiště o něčem co sám neděláte. Radši si to zkuste být celý den se svatebčany a pak týden fotky upravovat. Uvidíme jestli si pak vezmete 4000Kč. Naštěstí jsou i ČR zákazníci, kteří si uvědomují co je to práce, co obnáší podnikat a umí ocenit kvalitní výstup.

   • Pavel Skulil

    Pokud někdo „kazí ceny“, tak jsou to výrobci fotoaparátů. Protože současná technika dnes umožňuje i průměrným amatérům dělat technicky bezchybné fotky. A i to je jeden z důvodů, proč považuji profesi „komunálního fotografa“ v dnešní době za neperspektivní a dejme tomu do deseti let za zcela mrtvou. Nářek nad „kažením cen“ realitu nezmění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *