Kupujeme pevnou padesátku

v rubrice: Ostatní | 0

„Pevná padesátka“ je mezi fotografy považovaná za něco esenciálního, něco jako svatý grál, co by měl mít ve výbavě každý. Dokonce je v internetových diskusích doporučováno nekupovat takový ten klasický set, tělo + základní zoom 18-55 mm, ale koupit pro začátek samostatně tělo a pevnou padesátku (a případné další objektivy dokupovat podle potřeby).

Ostatně když jsem si kupoval svoji první zrcadlovku (bylo to samozřejmě ještě v pravěku, byla to Praktica MTL5 na kinofilm, protože tehdy o digitálech nikdo ani nesnil), tak pevná padesátka byla taky základ, nové foťáky se prodávaly prakticky jenom s ní.

Když jsem se chtěl podívat na nabídku, tak, jak by asi postupoval každý druhý, začal jsem na domácím trhu, to znamená na Heuréce.

Jako cenově nejdostupnější se tam jevil Canon EF50/1.8 za cenu kolem 3000 Kč.

Jako druhou volbu jsem zvolil evropský trh, neboli amazon.de. Odpovídající objektiv tam byl za 110 eur, což je dejme tomu o 10% levnější.

A třetí volbou bylo nechat si poslat objektiv z Číny (mimochodem – kde se vlastně canony vyrábějí?). A hleďme – u neznačkového produktu jsme se dostali na nějakých 55 dolarů, tedy na nějakých 40% ceny obvyklé na našem trhu.

Pro ledaskoho je Aliexpress symbolem levného, avšak nekvalitního zboží. Podle ohlasů z internetových diskusí to ale v tomto případě nemusí platit. A mít slušný objektiv za méně než poloviční cenu je příjemné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *