Ochrana objektivu

v rubrice: Ostatní | 0

Tentokrát napíšu  o dvou věcech, které si kupuji ke každému novému objektivu: Sice mají původně jiný účel, ale často se používají jako ochrana objektivu před mechanickým poškozením: je to sluneční clona a UV filtr.

Sluneční clona neslouží jen k zastínění objektivu před nežádoucím světlem, ale i jako ochrana. Má svůj smysl i za deště, kdy chrání přední čočku objektivu před kapičkami vody.  Za průtrže mračen sice nebude moc platná, ale při drobném, mrholení je to ochrana vítaná.

Kromě toho, sluneční clona chrání objektiv i před mechanickým poškozením. Na jednu stranu někdo může namítnout, že fotoaparát se sluneční clonou na objektivu je větší, neohrabanější, a tím spíš s ním někde „ťuknete“. Budiž – ale když už, tak je lepší ťuknout plastovou clonou, která je jednak poddajná a jednak stojí pár desetikorun, než ťuknout objektivem za pár tisíc. Další věc je, že mnoho objektivů nemá přední čočku nijak moc zapuštěnou, takže ve stísněných podmínkách k dotyku, otření, znečištění nebo nedej bože škrábnutí velice snadno.

Zatímco ochrannou funkci sluneční clony skoro nikdo nezpochybňuje, použití UV filtru jako ochrany objektivu má své odpůrce. Jde o to, že je to vlastně další překážka před objektivem, a pokud je nekvalitní nebo znečištěný, tak je spíš ke škodě. Souhlasím, ale na druhou stranu – když už, tak menší zlo je ušpinit UV filtr než objektiv. Samozřejmě že když někdo používá fotoaparát jen ve studiu a mimo focení má na objektivu krytku, je to něco jiného, než třeba fotograf divoké přírody. Můj osobní názor na ochranu objektivu UV filtrem je někde uprostřed. Jsou situace, kde není nutný, ale jsou případy, kdy si ho rád nasadím. A nejde jen o to znečištění: ne každý fotí v klidu ve studiu, a při nějakém akčnějším focení je opět lepší ťuknout někde hranou filtru za pár desítek korun než hranou tisíckrát dražšího objektivu.

Někdo právem namítne: a není lepší si na techniku prostě dávat lepší pozor? Ano je, souhlasím, ale když jste třeba na vysokohorské túře, máte co dělat sami se sebou a se svou ostatní výbavou, tak k nějakému nešetrnému incidentu prostě dojde. Pak tyto pomůcky jako ochrana svoji práci odvedou.

Sledovat Pavel Skulil:

fotograf amatér (franc. amateur [amatör], milovník) a radič - ať už o to kdo stojí nebo ne :)

Poslední příspěvky od:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *