Tři open-source programy pro fotografy

v rubrice: Ostatní, Tipy pro začáečníky | 0

Nějaký program k úpravě fotografií potřebuje každý fotograf. A takových programů je nespočet - z "klasiky" například Adobe Photoshop, Lightroom, Zoner... všechno to jsou však programy placené (a některé z nich až velmi dobře placené). Ale kromě placení (a případného nelegálního stahování) ještě existuje i jiná možnost - programy poskytované zdarma, jako open-source. Tradičně mají takové programy svůj původ v Linuxu, ale většina z nich je už dostupná i pro Windows. Zmíním se aspoň o třech:

Grafický editor GIMP

Základem pro úpravy fotek je dobrý grafický editor. GIMP takovým je - je prakticky na úrovni legendárního Adobe Photoshopu, který je ovšem placený. GIMP je zdarma a funguje jak ve Windows, tak i v Linuxu (pro který byl původně vytvořený). Obsahuje prakticky vše, co lze od grafického editoru očekávat a pro běžného amatéra je více než dostačující.

Nejčastější výtkou vůči GIMPu je jeho údajně neobvyklé ovládání. Upřímně řečeno, netuším, co to znamená. GIMP používám už roky a jeho ovládání mi přijde zcela normální a intuitivní. Mimochodem - ke GIMPu existují doplňky, které jeho vzhled i ovládáni (včetně klávesových zkratek) změní téměř na to, a co jsou zvyklí uživatelé zmíněného Photoshopu. Vyzkoušel jsem - a po několika týdnech se vrátil k původnímu ovládání GIMPu.

 

Správce fotek digiKam

DigiKam je open-source (tedy zdarma) správce fotografií. Nějakého takového správce potřebujete vždy, pokud máte tisíce fotek a potřebujete se v nich vyznat.

Správce fotek digiKam umí opět vše, co od správce lze požadovat. je to opět program vyvinutý pro linux, ale funguje skvěle i ve windows. Kromě správy fotek je v něm možné dělat i základní úpravy fotografií. 

Recenze na abclinuxu.cz

Univerzální darktable

Darktable je podobně jako předchozí digiKam správce fotografií s možností úprav. Stejně jako digiKam byl původně vyvíjený pro linux, ale od loňského roku je funkční i windowsovská verze

Sledovat Pavel Skulil:

fotograf amatér (franc. amateur [amatör], milovník) a radič - ať už o to kdo stojí nebo ne :)

Poslední příspěvky od:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *